Terapia ADHD / ADD – dla dzieci i dorosłych
ADD to zaburzenia psychiczne polegające na różnych problemach z koncentracją uwagi. Zazwyczaj występują u dzieci, ale dorośli również mogą na nie cierpieć. Osoba z ADHD na co dzień doświadcza różnych trudności, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Co to jest ADD?
ADD (skrót od angielskiego Attention Deficit Disorder) to zaburzenia koncentracji uwagi. To odmiana ADHD. Trochę nietypowa, bo nie ma w niej nadpobudliwości ruchowej, a jak się pojawia to w minimalnym stopniu. Dzieci z tym zaburzeniem są zazwyczaj postrzegane przez otoczenie jako rozkojarzone i leniwe. To bardzo niesprawiedliwa ocena, ponieważ to, że nie wykonują poleceń, albo zapomną zabrać zeszyt ćwiczeń do szkoły, nie wynika z ich braku chęci. One bardzo chciałyby się na czymś koncentrować przez dłuższy czas, ale nie są w stanie.
Skąd to się bierze?
Nie wiadomo. Istnieje teoria, że ma ono podłoże genetyczne. U osób z ADD nieprawidłowo funkcjonuje część mózgu, która jest odpowiedzialna za motywację i koncentrację. To właśnie sprawia, że dzieci i osoby dorosłe nie mogą się na niczym skoncentrować i szybko tracą zapał do wykonywania pewnych czynności. Przy tym istotny problem stanowi również ilość neuroprzekaźników w układzie nerwowym.
Jak czuje się osoba z ADHD?
Jednym słowem strasznie. Ma wrażenie, że każda czynność jest tak samo ważna. Nie umie ustalić hierarchii, co powoduje, że żyje w ciągłym stresie. Dodatkowo jest bombardowana z każdej strony różnorodnymi bodźcami.
Jeżeli czujesz się w ten sposób, to pomożemy Ci w zmniejszeniu tych objawów, aby Twoja rzeczywistość stała się lepsza.
Terapia ADHD / ADD – dla dzieci i dorosłych polega na łączeniu ze sobą różnych metod. Bardzo popularna jest terapia poznawczo-behawioralna. Pozwalają one w lepszym koncentrowaniu się i w kontrolowaniu swoich zachowań.
Źródła:
- Jolanta Szada-Borzyszkowska, Dziecko z ADHD wyzwaniem dla nauczycieli i rodziców, Profilaktyka i terapia w edukacji dziecka.
- Rima Gaidamowicz, Aušra Deks nytė, Karolina P a l i n a u s k a i t ė , Ramūnas Aranauskas, , Vytautas Kasiul e v i č i u s, Virginijus Šap o k a, Lukas Aranau s k a s, ADHD – plaga XXI wieku?, Psychiatr. Pol. 2018; 52(2): 287–307