Leczenie zaburzeń lękowych Warszawa

Lęk jest czymś, z czym spotykamy się wszyscy każdego dnia. Czasami jest nieuzasadniony, nieadekwatny.

Co powoduje, że niektóre osoby cierpią na zaburzenia lękowe? Jakie są ich rodzaje i jak można je wyleczyć?

Czym są zaburzenia lękowe?

To, jak reagujesz na stresujące sytuacje w dużym stopniu zależy od Twojego temperamentu. To, co dla jednych jest czymś spędzającym sen z powiek, inni znoszą gładko. Przy zaburzeniach lękowych niepokój utrzymuje się przez długi czas i jest bardzo nasilony. Najgorsze jest to, że lęk często nie mija nawet wtedy, gdy masz już dawno taką sytuację za sobą. Zaburzenia lękowe, gdy nie są leczone, mogą w znacznym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Lęk obniża jakość życia i ogranicza. W zależności od rodzaju zaburzenia może on powodować, że zaczniesz unikać kontaktów z ludźmi.

Jakie są objawy zaburzeń lękowych?

Wśród symptomów możemy wymienić między innymi:

  • ciągłe poczucie zmartwienia i niepokoju,
  • trudności w uspokajaniu się,
  • poczucie przytłoczenia,
  • przerażenie wywoływane nagłym uczuciem niepokoju,
  • powracające myśli powodujące lęk,
  • mogą pojawić się dolegliwości związane z układem krążenia oraz układem oddechowym i pokarmowym.

Jakie są rodzaje zaburzeń lękowych?

Możemy wśród nich wymienić na przykład:

  • Fobię społeczną – silny lęk związany z jakikolwiek sytuacjami społecznymi. Osoby cierpiące na tę fobię boją się krytyki, zawstydzenia lub upokorzenia.
  • Zespół lęku uogólnionego – to nierealistyczny, nieadekwatny do sytuacji lęk przed tym, że może wydarzyć się jakieś nieszczęście.
  • Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne – to pojawiające się niechciane obrazy lub myśli, które zmuszają osobę chorą do wykonywania określonych czynności. Może to być na przykład ciągłe sprzątanie, czy mycie rąk. Te działania mają na celu uspokojenie się.

Zaburzeń lękowych jest o wiele więcej. My wymieniliśmy tutaj tylko kilka. Możemy pomóc Ci poradzić sobie z lękiem, aby Cię on nie paraliżował. Masz prawo do tego, aby żyć pełnią życia.

Źródło:

Agnieszka Kacprzyk, Adam Pawlak, Krystian Kucharczyk, Zaburzenia lękowe – rzeczywistość obok nas. Beskidzkie Dziedzictwo V. Praca zbiorowa pod redakcją ks. dr. Stanisława Cadra i dr. Stanisława Ciupki