Stres gości w naszym życiu na dobre – żyjemy w „ciekawych czasach”, które poza naszymi prywatnymi problemami dostarczają nam również społecznie trudnych sytuacji. W przytłaczających okolicznościach ważne jest, by umieć radzić sobie ze stresem. Poniżej prezentujemy 5 sprawdzonych i przede wszystkim zdrowych sposobów na radzenie sobie z trudnymi emocjami w obliczu stresu.

Czasami sami czujemy, że zwykłe wyżalenie się przyjacielowi nie pomaga w zredukowaniu poziomu stresu. Jeśli nie radzisz sobie ze stresem, skontaktuj się ze specjalistą z zakresu psychologii. Taka osoba podpowie, gdzie i jak szukać pomocy. Miej świadomość, że stres i niekontrolowane reakcje na trudne sytuacje to powszechny problem, a specjalistów w radzeniu sobie z nim jest coraz więcej. Nie jesteś ze swoimi problemami sam. 

Nasz well-being, czyli stan dobrego samopoczucia i stabilności umysłu, można wspierać różnymi technikami. Jedną z nich jest regulacja emocji, czyli działania, które podejmujemy w obliczu silnych uczuć. Celem ich regulacji jest osiągnięcie optymalnego poziomu emocji, który da nam poczucie wewnętrznej harmonii i nie destabilizuje naszej psychiki. Jeśli nie potrafimy samoregulować się w ten sposób, nauka regulacji emocji może być cennym doświadczeniem i ważnym komponentem zdrowia psychicznego.

Regulacja emocji – badania skuteczności dla zdrowia psychicznego

Nasze emocje to duży temat, ale najnowsze badania wykazują, że ogólne deficyty w regulacji emocji wykazywały ujemną umiarkowaną korelację z samopoczuciem1. Innymi słowy – osoby, które są niejako bezradne wobec silnych emocji, mogą mieć problemy ze zdrowiem psychicznym. Z tego względu tak ważne jest opanowanie technik regulacji emocji – abyśmy mogli lepiej radzić sobie z naszym lękiem, obniżonym nastrojem czy innymi zaburzeniami zdrowia psychicznego.

Regulacja emocji – co warto umieć?

W opanowaniu technik samoregulacji emocjonalnej najlepiej pomoże wykwalifikowany terapeuta. Podczas terapii nauczy nas trzech podstawowych obszarów samoregulacji2:

Terapia nie „zablokuje” Twoich emocji – nauczy Cię jedynie, jak odpowiednio na nie reagować. Terapeucie będzie zależeć na tym, byś doświadczał(-a) emocji w optymalny i pozbawiony nieprzyjemnych odczuć sposób. To ważne, by nauczyć się żyć pełnią życia i zachować zdrowie psychiczne.

Popularne techniki regulacji emocji

Jakie zatem mogą być procesy, które warto zrozumieć i opanować, by lepiej regulować swoje emocje? Warto zacząć od samozrozumienia – tak, by umieć odpowiedzieć na pytanie: „Co teraz odczuwam? Wstyd, niepokój, gniew?”. Nazywanie emocji może być dobrym startem do dalszego samopoznania i opanowania np. popularnych technik mindfullness. Innym przykładem działania w ramach regulacji emocji może być tzw. ponowna ocena poznawcza – dzięki niej patrzymy na daną sytuację z innej perspektywy, poddając ją ponownej ocenie i tym samym zyskując nową, bardziej pozytywną odpowiedź emocjonalną. Terapeuta zaprezentuje z pewnością jeszcze wiele innych sposobów na radzenie sobie z trudnymi emocjami.

Regulacja emocji a zdrowie… fizyczne

Jak się okazuje, regulowanie naszych emocji może mieć zbawienny wpływ również na nasze ciało. Badanie z 2010 roku dowodzi3, że ciało migdałowate odgrywa kluczową rolę w obwodzie neuronalnym, poprzez który regulacja emocji może wpływać na zdrowie fizyczne. Trwają dalsze prace nad naukowym udowodnieniem relacji między ciałem a umysłem, które potwierdzą, że regulacja emocji może także polepszyć naszą kondycję fizyczną. 


1 Jannis T. Kraiss, Peter M. ten Klooster, Judith T. Moskowitz, Ernst T. Bohlmeijer, The relationship between emotion regulation and well-being in patients with mental disorders: A meta-analysis, Comprehensive Psychiatry, vol. 102, 2020.

2 Positive Psychology, Emotion Regulation

3 Song, Y., Lu, H., Hu, S., Xu, M., Li, X., & Liu, J. Regulating emotion to improve physical health through the amygdala. Social cognitive and affective neuroscience10(4), 523–530, 2015.

1 Szabo A, Hopkinson KL. Negative psychological effects of watching the news in the television: relaxation or another intervention may be needed to buffer them!. Int J Behav Med. 2007.