Terapia traumy

Słowo trauma niestety stało się modne. Tak, jak depresję, wszyscy ją mamy, mieliśmy lub będziemy mieć. Tego słowa używamy w kontekście wizyty u dentysty, nieudanego egzaminu, czy spóźnienia na ważne spotkanie. Traumatyczne wydarzenia w psychologii to zupełnie inna kategoria. Nadużywając tego słowa, jakby umniejszamy znaczenie terminu trauma oraz cierpienie osób, które są nią dotknięte.

Co to jest emocjonalny flashback w PTSD?

To prawda, że traumatyczne wydarzenie może dotknąć każdego. Zaliczamy do nich śmierć osoby bliskiej, wojnę, atak terrorystyczny, torturowanie, pobicie, czy gwałt. Trudno sobie wyobrazić, jak można normalnie żyć po czymś takim. Wspomnienia wracają, wracają i wracają.

Radzenie sobie z traumą jest kwestią bardzo indywidualną. Nie wszyscy są w stanie samodzielnie powrócić do codzienności. Jeżeli było to bardzo silne, ekstremalne przeżycie, to może być tak, że ta osoba będzie ciągle o nich pamiętała.

Pojęcie flashbacku najłatwiej jest wytłumaczyć na podstawie scen filmowych. Pewnie bardzo dobrze kojarzysz takie ujęcie, gdy bohater na przykład wsiada do pociągu. Ma jechać na wakacje. Wokół niego uśmiechnięci pasażerowie, którzy już cieszą się na czekający ich wypoczynek. Sielanka. Nagle ktoś z tyłu łapie naszego bohatera za ramię. Ty jako widz widzisz gwałtowną zmianę sceny. Postać przypomina sobie, jak ktoś ją pobił. Też zaczęło się od złapania za ramię. Po chwili bohater wraca do rzeczywistości. Jest zdekoncentrowany, przestraszony. Patrzy na dawno niewidzianego nieznajomego z przerażeniem. To jest właśnie flashback.

Jeżeli masz za sobą tego rodzaju przeżycie, które wraca do Ciebie i nie daje normalnie żyć, to pozwól sobie pomóc. Zapisz się na psychoterapię.

Źródła:

Stanisława Steuden, Konrad Janowski, Trauma – kontrowersje wokół pojęcia, diagnoza, następstwa, implikacje praktyczne, Roczniki Psychologiczne 2016, XIX, 3, 549-565