Gniew przez jednych jest uznawany za coś wstydliwego, a przez innych za oznakę siły. To dobre uczucie, bo mówi Ci o tym, że ktoś przekracza Twoje granice i masz ich prawo bronić. Jednak, gdy jest on nieadekwatny do tego, co się wokół dzieje, gdy wybuchasz na każdym kroku, to warto próbować to zmienić. Pewnie niekontrolowany gniew skutecznie niszczy Twoje relacje z bliskimi, znajomymi i współpracownikami. Jedni Cię nie lubią, a inni się boją. Nigdy nie wiadomo kiedy wybuchniesz. Denerwujesz się, robisz awantury. Później masz poczucie winy. To znowu wpędza Cię w zły nastrój. Wybuchasz. I tak w kółko. Na szczęście terapia gniewu pomoże Ci się wyrwać z tego schematu. Nie musi tak być!

Jak można sobie poradzić z gniewem?

Rodzaj metody zawsze musi być dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Możemy Ci zaproponowania terapię lub trening radzenia sobie z gniewem.

Psychoterapia niekonstruktywnej złości opiera się na technikach poznawczo-behawioralnych. W trakcie terapii bardzo dużo rozmawiamy o emocjach. Nauczymy Cię również, jak prawidłowo wykorzystywać różnego rodzaju techniki relaksacyjne. Możesz też przejść przez całościowy program walki z zachowaniami agresywnymi. Trwa on przez 10 lub 15 godzin sesji.

Złość jest taką samą emocją jak wszystkie inne. Każdy w mniejszym lub w większym stopniu ją odczuwa. Czasami złość pojawia się wtedy, gdy tracisz panowanie nad sytuacją. Nie wiesz, co robić. Krzyczysz i czujesz się bezsilny. Złość jest też uczuciem występującym, gdy nie możesz osiągnąć tego, co sobie zaplanowałeś. Zazwyczaj jest połączona ze stresem. Da się ją kontrolować. Jednak, gdy masz wrażenie, że sobie z nią nie radzisz i chcesz być spokojniejszy, to skorzystaj z pomocy psychologa.

Źródła:

Iwona Czuma, Złość w wybranych podejściach psychoterapeutycznych, Studia Psychologica UKSW 12(2) 2012 s. 119-133