Depresja u mężczyzn – jak wygląda?

Depresja u mężczyzn

Depresja u mężczyzn – jak wygląda?

Mężczyźni i depresja – dla wielu osób wciąż te pojęcia nie idą w parze. Pora na przełamanie stereotypów, depresja bowiem może dotknąć każdego, zarówno mężczyzn, jak i kobiety. W zależności od płci mogą różnić się natomiast objawy zaburzeń depresyjnych. Jak wygląda depresja u mężczyzn? Co na nią wpływa i jak przebiega terapia?

Objawy depresji u mężczyzn

Na początek odczarujmy pewne mity – depresja dotknie na którymś etapie życia od 10% do 17% mężczyzn1. Jest to więc problem powszechny, który nie stanowi powodu do przemilczenia – wręcz przeciwnie, powinien być jak najlepiej zrozumiany w całym społeczeństwie. Tym bardziej że depresja u mężczyzn wygląda nieco inaczej niż u kobiet. Depresja ogranicza zdolność do funkcjonowania, pozbawia energii, wywołuje niepokoje i objawia się apatią bądż głębokim pesymizmem. U mężczyzn te powszechne symptomy mogą być jednak inne. Depresja może objawiać się nietypowo, poprzez np. nadmierne spożywanie alkoholu, kłótliwość, agresję, podejmowanie niepotrzebnego ryzyka, a nawet spędzanie długich godzin w pracy. W rezultacie problem może pozostać nierozpoznany i tym samym nieleczony.

Przyczyny depresji u mężczyzn

Depresja to jedno z najpowszechniejszych zaburzeń psychicznych – donoszą badacze ze Stanów Zjednoczonych2. Przyczyn depresji wśród mężczyzn może być kilka, niektóre z nich to:

  • czynniki o podłożu genetycznym – mężczyzna, w którego rodzinie stwierdzono przypadki zaburzeń depresyjnych, sam również może być podatny na chorobę.
  • czynniki środowiskowe – np. stres związany z presją zawodową, finansową, trudnościami w nawiązywaniu relacji bądź innymi sytuacjami stresogennymi.
  • choroby współistniejące – depresja może wystąpić jako zaburzenie towarzyszące innym chorobom, np. cukrzycy, chorobom nowotworowym, chorobom serca, chorobie Parkinsona i innym. Bywa, że leki pomagające zwalczyć jedno schorzenie, mogą przyczyniać się do nasilenia objawów depresji.
Depresja u mężczyzn – leczenie

Mężczyźni mogą mieć tendencję do unikania mówienia o swoich uczuciach. Kluczowa jest rola bliskich, którzy jako pierwsi dostrzegają objawy depresji u mężczyzn. Dzięki ich interwencji chory może udać się do specjalisty, który przeprowadzi wywiad lub testy laboratoryjne, aby wykluczyć inne choroby, których objawy mogą być mylone z depresją. Ważne jest również ustalenie, czy przyjmowane dotychczas leki nie wywołują u danego mężczyzny depresji.

Podczas wywiadu lekarskiego ustalone zostaną podstawowe kwestie, np. początek wystąpienia objawów, jak długo trwają, ich nasilenie, czy występowały już wcześniej, a jeśli tak, to w jaki sposób były leczone, oraz czy występowały wśród członków rodziny pacjenta. Ważne jest, aby mężczyzna w depresji szukający pomocy był szczery i przyznał się do samodzielnych prób „leczenia” depresji alkoholem, hazardem lub innymi kompulsywnymi

zachowaniami. Po uzyskaniu diagnozy, depresję u mężczyzn leczy się zwykle farmakologicznie, psychoterapią lub przez połączenie obu metod. W niektórych przypadkach depresji może wystarczyć sama terapia, która pokaże choremu nowe wzorce myślenia i zachowania oraz pomoże odmienić nawyki przyczyniające się do stanów depresyjnych. Podejście do leczenia depresji u mężczyzn musi być dobrane indywidualnie do danego pacjenta.


Ostatnie wpisy