Stres

Stres

Stres

Stres – sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych

Stres gości w naszym życiu na dobre – żyjemy w „ciekawych czasach”, które poza naszymi prywatnymi problemami dostarczają nam również społecznie trudnych sytuacji. W przytłaczających okolicznościach ważne jest, by umieć radzić sobie ze stresem. Poniżej prezentujemy 5 sprawdzonych i przede wszystkim zdrowych sposobów na radzenie sobie z trudnymi emocjami w obliczu stresu.

1. Zrób sobie przerwę

Rób przerwy w przeglądaniu wiadomości, także tych pojawiających się w mediach społecznościowych. Dobrze jest być poinformowanym, ale ciągłe słuchanie o traumatyzujących wydarzeniach bądź potencjalnych niebezpieczeństwach może mieć negatywne skutki dla naszego samopoczucia. Rozważ ograniczenie sprawdzania wiadomości do kilku razy dziennie. Raz na jakiś czas warto zrobić sobie przerwę od smartfona, telewizora i komputera. Możesz np. wybrać jeden wieczór w tygodniu, kiedy rezygnujesz z dobrodziejstw technologii i zostajesz w domu, by poczytać ulubioną książkę lub magazyn.

2. Zadbaj o swoje ciało

Nie na darmo ludowa mądrość głosi, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Stres można złagodzić, uprawiając ulubiony sport lub chociażby udając się na spacer. Naukowcy badający pandemię COVID-19 i jej skutki dla zdrowia psychicznego dowiedli, że aktywność fizyczna, zwłaszcza ta uprawiana pod czyimś okiem, obniżała u ćwiczących poziom stresu i poprawiała ich zdrowie psychiczne. 

3. Bądź w kontakcie

Człowiek to istota społeczna. Każdy z nas ma inne potrzeby kontaktu z drugą osobą, ale w obliczu stresu nie warto zamykać się kompletnie na innych. Relacje z drugim człowiekiem są bardzo ważne, by łatwiej przechodzić trudne sytuacje. Partner, przyjaciel, rodzice, duchowny – to osoby, które jako pierwsze przychodzą nam na myśl, gdy szukamy pocieszenia i wsparcia. Jeśli doświadczamy niepokoju, stresu lub obserwujemy w swoim ciele dziwne objawy, nie wahajmy się porozmawiać o tym z kimś bliskim. 

4. Nie idź na skróty

Pamiętaj – ucieczka w alkohol i inne używki to nie jest właściwy sposób radzenia sobie ze stresem. Owszem, substancje psychoaktywne przynoszą krótkotrwałe zapomnienie, ale po ustąpieniu tych skutków często czujemy się jeszcze gorzej niż wcześniej. Np. alkohol przyczynia się do zachwiania równowagi hormonalnej organizmu poprzez podniesienie kortyzolu; ponadto podnosi on tętno i ciśnienie. Zamiast wsparciem, jest zatem dodatkowym obciążeniem dla organizmu znajdującego się w stresie. 

5. Otwórz się na rozmowę ze specjalistą

Czasami sami czujemy, że zwykłe wyżalenie się przyjacielowi nie pomaga w zredukowaniu poziomu stresu. Jeśli nie radzisz sobie ze stresem, skontaktuj się ze specjalistą z zakresu psychologii. Taka osoba podpowie, gdzie i jak szukać pomocy. Miej świadomość, że stres i niekontrolowane reakcje na trudne sytuacje to powszechny problem, a specjalistów w radzeniu sobie z nim jest coraz więcej. Nie jesteś ze swoimi problemami sam. 


Ostatnie wpisy