Płacz

Płacz

Płacz – kiedy łzy mogą być ważnym sygnałem?

Czy zdarzały Ci się napady niekontrolowanego płaczu? Wydaje Ci się, że płaczesz bez powodu i nie potrafisz przestać? Jeśli tak, możesz czuć, że płacz jako standardowa reakcja na smutek czy stres wymyka Ci się spod kontroli. Kiedy płacz może być sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego w Twoim ciele lub psychice?

Płacz – objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę 

  • Napady płaczu łączą się lub przeplatają ze śmiechem;
  • Płacz dopada Cię bez wyraźnej obiektywnej przyczyny;
  • Płacz nie jest związany ze smutkiem;
  • Unikasz innych osób ze strachu przed niekontrolowanym napadem płaczu;
  • Epizody płaczu są nieprzewidywalne – nigdy nie wiesz, kiedy wystąpią.

Jeśli któreś lub kilka z powyższych objawów brzmią znajomo, być może cierpisz na schorzenie neurologiczne (np. zespół rzekomoopuszkowy). Warto udać się do lekarza i opisać problem związany z płaczem, aby rozwiać wątpliwości co do źródła niekontrolowanych wybuchów płaczu.

Płacz w psychologii

… nie zawsze musi być niepokojącym objawem. Płacz jest przecież zdrowym sposobem na radzenie sobie z silnymi emocjami – towarzyszy nam w smutku czy frustracji, przynosi ulgę w bólu, a w odpowiedzi na silny stres – pozwala pozbyć się toksyn z organizmu. Bywa jednak także sygnałem, że mentalnie nie radzimy sobie z naszą rzeczywistością. 

Płacz jako objaw depresji

Wybuchy płaczu bez powodu mogą być objawem depresji. Jeśli poza płaczem towarzyszą Ci inne symptomy, jak np. zaburzenia snu, zmiany apetytu, brak entuzjazmu wobec dotychczasowych zainteresowań, apatia – warto skonsultować to z profesjonalistą z zakresu  psychologii. Płacz i depresja mogą iść w parze. Co, jeśli rzeczywiście Twój płacz ma podłoże psychiczne?

Napady płaczu – leczenie 

Jeśli skontaktujesz się z psychologiem, dobry specjalista powinien pomóc nauczyć Cię regulować emocje, w tym reakcję, jaką jest płacz. Pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne (np. oddechowe). Wraz z terapeutą przeanalizujesz bodźce, które ewentualnie mogły wywoływać płacz, a jeśli specjalista stwierdzi, że łzy są spowodowane poważniejszym problemem, np. depresją – wówczas na pewno również udzieli Ci stosownego wsparcia. Nie warto więc zwlekać ze skontaktowaniem się z odpowiednim gabinetem terapeutycznym bądź innym profesjonalnym doradcą z zakresu zdrowia psychicznego. 


Ostatnie wpisy