Spektrum autyzmu
Autyzm nie taki straszny – mocne strony osób ze spektrum i rady dla rodziców
O autyzmie mówimy coraz więcej. Dzięki temu dla wielu rodziców autystycznych dzieci diagnoza nie jest momentem grozy. Niektórzy skupiają się na negatywnych aspektach życia w spektrum autyzmu, ale warto mieć na uwadze, że… autyzm ma swoje zalety. Oto garść wskazówek, jak je rozpoznać i jak radzić sobie z autyzmem dziecka jako rodzic.
Doskonała pamięć osób z autyzmem
To jedna z najczęściej wymienianych „zalet” autystycznych dzieci. Wiele osób ze spektrum autyzmu potrafi w imponujący sposób zapamiętywać informacje, a następnie przywoływać je z pamięci. Jest to pomocne w nauce i, jeśli dziecko z autyzmem trafi do odpowiedniej szkoły, gdzie zaburzenia spotkają się ze zrozumieniem nauczycieli i dzieci, może wręcz pomóc w osiąganiu dużych naukowych celów.
Urodzeni analitycy
Dzieci z autyzmem nie tylko łatwo przyswajają i zapamiętują informacje. Doskonale radzą sobie także z analizą danych. Ta zaleta autyzmu pozwala im dostrzegać wzorce, powtarzalności i inne zależności tam, gdzie inni tego nie widzą. To dlatego wiele osób ze spektrum autyzmu może pochwalić się pracą jako naukowcy czy badacze. Jest to niewątpliwie kolejny pozytyw, o którym warto pomyśleć w momencie diagnozy.
Szczerość a autyzm
Odłóżmy na bok zdolności akademickie, które niewątpliwie są mocną stroną osób z autyzmem. W interakcjach społecznych osoby ze spektrum miewają swoje problemy, ale na pewnym polu należy im się uznanie. Odznaczają się ogromną szczerością, gdyż pewne normy społeczne czy zakładanie „masek” są dla nich niezrozumiałe. Dzięki temu ich opinie zawsze płyną prosto z serca, a kłamstwo nie przychodzi im łatwo. Ta szczerość może przełożyć się na budowanie solidniejszych podstaw do komunikacji między resztą członków rodziny – twierdzi Jaimie March z May Center School for Autism and Developmental Disabilities, organizacji zajmującej się autyzmem w Stanach Zjednoczonych1.
Rady dla rodziców
Wasze dziecko to skarb, a z Waszą pomocą może osiągnąć wspaniałe rzeczy. Musicie jednak zadbać o wiedzę na temat zaburzenia, z którym mierzy się Wasza pociecha. Rodzice dzieci z autyzmem powinni być znawcami tematu. Dzięki temu łatwiej będzie Wam pomagać w rozwoju dziecka i rozumieć trudności, z jakimi się mierzy. Zadbajcie także o usystematyzowanie życia Waszej rodziny. Osoby ze spektrum autyzmu lubią organizację i rutynę. Dzięki nim łatwiej odnajdą się w codzienności i będą czuć się bezpiecznie. Pamiętajcie też o zabawie – w końcu dziecko z autyzmem to tylko dziecko! Dajcie mu odpocząć od ćwiczeń poznawanych na terapii i pozwólcie na relaks w takiej formie, jaka mu odpowiada. Na koniec – nie izolujcie swoich dzieci. To prawda, czasem wspólna wizyta na poczcie może być wyzwaniem, ale próbujcie angażować je w codzienne sytuacje, na które dobrze reagują. Dzięki temu świat „na zewnątrz” będzie dla nich z czasem mniej przytłaczający.
Ostatnia rada dla rodziców dziecka z autyzmem – sięgnijcie po pomoc, jeśli to potrzebne. W Polsce mamy mnóstwo osób, które oferują terapię dla Waszego dziecka lub…dla Was, jeśli tylko macie taką potrzebę. Specjaliści chcą Wam pomóc rozwijać się i spełniać w roli nie tylko rodzica czy członka rodziny, ale też jako jednostka. Warto o tym pamiętać, gdy mimo pewnych zalet autyzmu, rzeczywistość może wydawać się czasami uciążliwa. Terapia może być odpowiedzią na problemy rodzica dziecka autystycznego2.