Trudności rodzica dziecka autystycznego

Trudności rodzica dziecka autystycznego

Autyzm – trudności rodzica dziecka autystycznego

Kiedy słyszymy diagnozę „autyzm”, mamy różne reakcje – od tych skrajnie negatywnych po spokojne przyjęcie potwierdzenia wcześniejszych podejrzeń. Nie warto poddawać się złym emocjom. Jesteście potrzebni swojemu dziecku i możecie mu pomóc osiągnąć wielkie rzeczy. Zanim to jednak nastąpi, natkniecie się na szereg trudności. Jakie problemy występują najczęściej?

Uzyskanie właściwej diagnozy – czy moje dziecko ma autyzm?

Jak wiemy, autyzm to tak naprawdę spektrum zaburzeń. Uzyskanie diagnozy, która odpowiednio oddaje problem naszego dziecka, jest jednym z pierwszych wyzwań. Czy to autyzm czy zespół Aspergera? A może dziecko jest po prostu nieśmiałe? Niektóre badania wykazują, że nawet do 13 procent amerykańskich dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem z czasem „traci” tę diagnozę. Czy to oznacza, że od początku była fałszywa? Na te i inne pytania muszą odpowiedzieć specjaliści, z którymi nawiążecie kontakt, by pomóc Waszemu dziecku. Zadbajcie o dobór właściwych osób, które poprowadzą Waszą terapię.

Dziecko z autyzmem a niestosowne zachowania

Wasze dziecko ze spektrum autyzmu jest „niegrzeczne” w miejscach publicznych? Pozwala sobie na niewłaściwe komentarze wobec obcych? A może narusza ich przestrzeń lub swoim zachowaniem zwraca uwagę? To niewątpliwie trudne sytuacje, które u samych rodziców mogą wywoływać stres i lęk przed wspólnym wyjściem z domu – przyznaje się do tego 90 procent australijskich rodziców autystycznych dzieci. Warto wypracować kilka taktyk, które pozwolą na spokojniejszy przebieg reakcji Waszego dziecka. Nasza uwaga zawsze powinna być na nim – nie na gapiach. Dziecko powinno otrzymać maksymalne wsparcie i czuć, że mimo stresującej (dla Was obojga!) sytuacji, jest kochane. Empatia i poczucie bliskości są naprawdę kluczowe. Warto spróbować odwrócić uwagę ulubioną zabawką sensoryczną naszego dziecka, a po powrocie do domu przepracować traumę. Regulowanie emocji poprzez wyciszający spacer w naturze czy głęboki oddech może w przyszłości przydać się podczas kolejnej trudnej sytuacji. 

Brak czasu dla siebie – problem rodzica autystycznego dziecka

Wychowywanie dziecka ze spektrum autyzmu to wyzwanie logistyczne, finansowe i emocjonalne. Wszystko to skutkuje tym, że wiele matek bądź ojców po usłyszeniu diagnozy zapomina o sobie. To błąd! Choć opieka nad dzieckiem autystycznym jest wymagająca, należy pamiętać o sobie – swojej podmiotowości, planach i marzeniach. Część z nich ulegnie zmianom, ale w głębi duszy jesteście przecież nadal tymi samymi ludźmi, co przed usłyszeniem diagnozy. Warto więc dbać o spotkania z przyjaciółmi, wyjścia do fryzjera, czas na lekturę ulubionej książki. Wiemy, że to trudne, ale poczujecie się lepiej, jeśli uda Wam się wygospodarować choć chwilę dla siebie. 

Zdrowie psychiczne rodzica dziecka z autyzmem

Jeśli opadamy z sił, rzeczywistość nas przerasta, nie mamy wsparcia bliskich – to znak, że jako rodzic dziecka z autyzmem potrzebujemy profesjonalnego wsparcia. Terapia, grupa wsparcia i rozmowa z psychoterapeutą mogą okazać się zbawienne. Ważne, by sięgnąć po pomoc, nie tylko ze względu na Was samych, ale też dla dobra dziecka, które pozostaje pod Waszą opieką. Zdrowy, zmotywowany rodzic to szansa dla dziecka ze spektrum autyzmu na lepsze życie, rozpoznanie ścieżki życiowej i przyszłość, która naprawdę może malować się w jasnych barwach.


Ostatnie wpisy