Terapia ręki

Terapia ręki 

Terapia ręki – czy i dlaczego warto zapewnić ją dziecku?

Motoryka mała, czyli precyzyjne ruchy dłoni i palców, to jedna z najistotniejszych umiejętności, jakie rozwija dziecko. Dzięki sprawnym dłoniom dzieci rozwijają się prawidłowo i zdobywają nowe umiejętności. Jeśli jednak ruchy Twojego dziecka są ograniczone, a chwytanie, pisanie, a nawet dotykanie różnych faktur sprawia mu trudność, warto rozważyć terapię ręki. Skuteczność terapii ręki potwierdzają badania, dlatego warto zainteresować się tym tematem. 

Terapia ręki – co to takiego? 

Terapia ręki to nic innego jak element integracji sensorycznej, który skupia się na rozwoju kończyn górnych: od barków po zdolności manualne. Najczęściej jest stosowana wobec dzieci, które mają trudności z trzymaniem przedmiotów, odbiorem sensorycznym materiałów o różnorodnej fakturze, a nauką pisania, posługiwaniem się nożyczkami czy sztućcami. Terapia ręki pozwala rozwinąć umiejętności motoryki małej. Dzięki niej poprawia się koordynacja obustronna, koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz koncentracja1. Dzieci poddawane takiej terapii lepiej radzą sobie z lepieniem kształtów, wycinaniem, przesuwaniem, chwytaniem czy łapaniem przedmiotów. Przekłada się to na ich dalszy rozwój – poprawiają się umiejętności przydatne w życiu codziennym, jak np. ubieranie się, wiązanie sznurówek, rysowanie, picie z kubeczka.

Terapia ręki i jej skuteczność 

Obecnie mamy dostęp do wielu terapeutów, którzy potrafią w profesjonalny sposób pomóc w rozwoju motoryki małej. Czy ćwiczenia wykonywane w ramach terapii ręki są skuteczne?

Badacze w amerykańskim stanie Michigan przeprowadzili eksperyment na dwóch grupach przedszkolnych2. Pierwsza została poddana terapii zajęciowej opierającej się na rozwoju zdolności motoryki małej – dwa razy w tygodniu przez 8 tygodni. Druga grupa przedszkolaków nie miała do czynienia z terapią ręki. W trakcie badania i po jego zakończeniu grupa poddana eksperymentalnej terapii zajęciowej wykazywała się lepszym rozwojem zdolności motoryki małej. Badacze wykazali, że forma terapii skupiająca się na ręce spełniła swoją funkcję.

Czy terapia ręki jest tylko dla dzieci?


Absolutnie nie, choć to głównie z dziećmi kojarzą się formy integracji sensorycznej. Terapia ręki może być jednak przydatna dla osób po wypadkach, ze schorzeniami reumatycznymi czy z różnego rodzaju urazami. Wszędzie tam, gdzie zdolności motoryki małej zostały utracone, skuteczna będzie właśnie terapia ręki. Jeśli uważasz, że terapia ręki jest Ci potrzebna, bądź dla bliskiej Ci osoby warto skorzystać z usług naszej kliniki psychologicznej.


 1 Bartkiewicz B., Giczewska A. Terapia ręki. aCentrum. Warszawa 2014.

 2 Buzzell K., Feeney J., Gentile L., Morris S., Webster, S. Herlache-Pretzer, E. Effects of occupational therapy – led fine motor centers on fine motor skills of preschool-aged children: An evidence-based program evaluation [w:] JO  – Journal of Occupational Therapy, Schools, & Early Intervention, 2021.

Ostatnie wpisy